Tobruk 1941

Książki, filmy, internet

Tobruk 1941

Postby Sebol » Tue Mar 06, 2012 6:52 pm

Kupiłem z wielkimi nadziejami, że wreszcie na naszym rodzimymy rynku wydana została książka o BSK/SBSK, a w szczególności poświęcona walką w Tobruku, jednak dobre wrażenie zostało zatarte po krótkim przewetrowaniu publikacji...

Nadmienie tylko że jak dotąd książki pana Z.Wawer-a był rzetelnym źródlem informacji i ufam że w książce tej wszystkie fakty oraz opisy zdarzeń takie są (nie wiem jeszcze bo czytam), ale co do projektu oraz ilustracji - a w szczególności błędnych podpisów mogę tylko załamać ręce...

Oto niektóre z wyłapanych błędów:

No.4 w Afryce? jako broń SBSK ???

Image

Bren Mk.1, który jest na zdjęciu stanowiska jest ok ale Mk.2 który jest wmontowany pod nim...???...co on tu wogóle robi?

Image

Cytuje opis tego zdjęcia: "Na placach żołnierz brytyjski nosił uniwersalny plecak brezentowy o wymiarach 28cm x 23cm x 11cm z klapą zapinaną na dwa paski z mosiążnymi klamerkami" - to ja niewiedziałem że angole mieli plecak zerżnięty z polskiej wrześniowej kostki !....

Image

Co prawda zdjecia hełmu od środka nie ma ale po samym zapięciu można wnioskować że jest to Mk.2 ale opis mówie że jest to Mk.1 - ani słowa o innych typach wszystkie angielskie hełmy w książce to Mk.1 ...

Image

A tak wygląda standardowa manierka WH używana w Afryce, no cóż wg. mojej wiedzy jest to manierka sanitarna...

Image

Standardowa menażka WH, no ja nie wiem co to za model ale napewno nie jest to typowa menażka niemiecka...

Image

I na koniec perełka niemiecki pistolet sygnałowy (na zdjęciu widać nawet gapy na nim, podpisany jako "Brytyjski pistolet sygnałowy Mk.5"...

Image

Powiem tak świetna książka z bardzo fajnymi zdjęciami BSK/SBSK została spaprana przez jakiegoś niedouczonego konsultanta...
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Tobruk 1941

Postby Kangur AIF » Tue Mar 06, 2012 7:26 pm

E no, niezłego doradce mieli, q... :shock:
Błąd na błędzie, SBSK i 4-ka :?: . Rozumie, że można pomylić np datę, ale takie gafy...
Wystarczyło by tylko przeglądnąć internet i jego zasoby... :roll:
Chyba, że wyszli z założenia, że to opracowanie dla "plebsu" i nikt nie zwróci uwagę na szczegóły.

Acha, a ta menażka to chyba Włoska jest :)
"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"
Kangur AIF
 
Posts: 169
Joined: Sun Dec 12, 2010 8:04 am
Location: Poland

Re: Tobruk 1941

Postby przemek85 » Wed Mar 07, 2012 8:05 pm

Dzięki Seba a miałem w maju kupić tą pozycję, lepiej zakupię coś z antykwariatu :)

Moim zdaniem trzeba zainterweniować i napisać list do wydawcy, o poprawienie błędów.O ile kiedyś w przyszłości wznowią wydanie, lepiej będzie jeśli bez gaf.Prawdopodobnie zignorują list, ale zawsze można powiedzieć, że się próbowało.
Image
User avatar
przemek85
 
Posts: 463
Joined: Sat Sep 24, 2011 8:11 am


Return to Źródła wiedzy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron